Особиста безпека

Один вдома

«Один вдома» – це не тільки улюблена всіма чудова кінокомедія, але і поширена ситуація. Безліч дітей щодня приходять зі школи, відкривають двері квартир своїми ключами і до пізнього вечора перебувають вдома одні. І навіть у вихідні та канікули дівчатка і хлопчики нерідко бувають надані самі собі, тому що дорослі на роботі. Іноді вони – дорослі – дзвонять, щоб переконатися: “з тобою все в порядку. Ти цілий і неушкоджений. Ти прийшов зі школи додому, і з тобою нічого не сталося”. “А що може статися?” – запитаєш ти неодмінно. Дуже навіть багато чого! Ти можеш підвернути ногу, зустріти хуліганів, нарешті, втратити ключі! Тобто, потрапити в небезпечну або просто неприємну ситуацію. І навіть вдома у тебе є сто одна можливість цю ситуацію створити. Для цього деколи досить просто відкрити двері.
Поговоримо про двері. Ти, звичайно, знаєш, що двері в квартиру ні в якому разі не можна відкривати незнайомій людині. Навіть якщо він називається твоїм новим сусідом. Або слюсарем. Або електриком. Або лікарем поліклініки. Під маскою будь-кого з цих людей може ховатися зловмисник.

Ти не піддавайся на провокації. Почувши запитання: «Ти що, боїшся мені відкрити?» – деякі дівчатка і хлопчики тут же намагаються довести, що нічого і нікого не бояться. Але подумай: хіба це соромно – боятися? Це нормально! І хіба соромно в цьому зізнатися? Так, ні крапельки! Тому на прохання будь-якого незнайомця відкрити тобі двері, просто відповідай «вибачте, не відкрию». До речі, пояснювати, що ти один вдома, зовсім не обов’язково.
І ще одні двері не варто відкривати кому попало: це двері в під’їзд. В останні роки на дверях багатьох під’їздів встановили кодові замки. Коди відомі всім мешканцям, листоношам, працівникам житлово-комунальних служб, лікарям і медсестрам поліклініки. Гостям код можуть повідомити мешканці, які їх запросили. Іншим його знати зовсім не обов’язково. Тому якщо якась людина попросить повідомити тобі код – не говори.

Підходячи до під’їзду, озирнися і подивися, чи не йде слідом за тобою якийсь незнайомий чоловік. Якщо так, то постарайся не заходити у під’їзд разом з ним, а вже коли подітися нікуди – не сідай в ліфт разом з незнайомцем. Завжди можна знайти привід, щоб затриматися, наприклад, перевірити вміст поштової скриньки. Або просто піти пішки.

Газ

«А у нас на кухні газ!»

Надворі, як то кажуть, XXI століття, але в багатьох будинках досі користуються побутовим газом. Як правило, він горить в газових плитах, але подекуди ще залишилися і газові колонки для нагрівання води.

Побутовий газ безбарвний і ніяк не пахне. Тому в нього спеціально додають речовини, що надають газу різкий неприємний запах. На жаль, тільки запах! Тому витік газу неважко «понюхати», і аж ніяк неможливо побачити.
Ти, звичайно ж, знаєш, що витік газу надзвичайно небезпечний. Надихавшись газом, людина може отруїтися і навіть померти. Газ може вибухнути і привести до руйнувань і пожежі. Досить малесенької іскри, щоб газ спалахнув. Ось чому з газовими приладами потрібно поводитися особливо обережно і завжди дотримуватися правил безпеки.
Тому, відчувши запах газу в квартирі:
– Негайно вимкни конфорки і перекрий газовий кран

– Відкрий кватирку або вікно, щоб провітрити приміщення
– Не запалюй вогонь,  не вмикай і не вимикайте електричне освітлення і електроприлади,  не користуйся електродзвінком
– Ніколи не намагайся виявити витік газу, підносячи до можливого місця витоку запалений сірник або запальничку. Якщо тобі здається, що газова труба «травить», намаж її мильною піною,  в місці витоку з’являться бульбашки
– Якщо запах газу посилюється, виклич по телефону аварійну службу газового господарства і покинь квартиру (104).

Це прості правила, але їх не можна забувати.Розігріваючи або готуючи собі їжу на газовій плиті:
– Не покидай включену конфорку без нагляду.
– Стеж, щоб закипаюча рідина – вода, молоко, суп – НЕ залила газ. Якщо це все ж сталося, спочатку перекрий газ, а потім вже витирай плиту
– Ніколи не використовуй газову плиту для опалення приміщення
– Не навантажуй труби газопроводу,  не вішай на них ганчірки,  не стукай по них
– Не читай і не роби уроки в приміщенні, де знаходиться газова плита, тобто, на кухні.

Що трапилось?

Якщо підлога вислизнула з-під ніг

Уяви собі – сидиш ти вдома один, робиш уроки або читаєш книжку, дивишся телевізор або розмовляєш  по телефону. Тобто, поводишся тихо і нікого не чіпаєш. І раптом … Підлога йде з-під ніг, у стінах з’являються тріщини, на підлогу падають предмети, що багато років міцно стояли на своїх місцях …
Що це? Землетрус? Вибух побутового газу? Терористичний акт?
Що робити?! Бігти ?! Куди ?!
СТОП !!!
По-перше, якщо сталося раптове обвалення будівлі, а ти виявився всередині, то для тебе немає ніякої різниці, що саме сталося. Про це ти дізнаєшся пізніше. Головне в такій ситуації – залишитися живим і здоровим.
Перше, що зазвичай приходить в голову – потрібно якомога швидше вийти з дому. Але це не завжди правильний вихід. Тільки тоді, якщо ти живеш на першому поверсі і вхідні двері виходить прямо на вулицю … але таке буває дуже рідко!
Не намагайся вибратися через вікно. По-перше, стрибати навіть з другого поверху небезпечно. По-друге, ти ж не знаєш, що сталося! Раптом будинок «трусне» ще раз, і ти сильно поріжешся осколками скла. Не виходь на балкон і сходовий майданчик – це найбільш небезпечні місця, які можуть обвалитися прямо у тебе під ногами. Тільки фахівці можуть визначити, чи не тримається сходовий проліт «на чесному слові». І, звичайно, категорично не можна користуватися ліфтом. Куди ж бігти? – Так нікуди! Найнадійніший варіант – сховатися під стіл або міцне ліжко, щоб на тебе не сипалися уламки меблів і штукатурки, подалі від вікон і ближче до кутів капітальних стін. Але спочатку постарайся дістатися до телефонного апарату, обов’язково набери телефон порятунку «101» і повідом про те, що трапилося. А також відключи всі електроприлади, електричне освітлення і перекрий газ. А раптом ти опинишся в завалі? Тоді наберися терпіння і чекай. Постарайся по можливості влаштуватися зручніше. А якщо у тебе під рукою мобільний телефон, набери номер екстреної допомоги – «101» і повідом, де ти знаходишся. Стукай, кричи, клич на допомогу! І пам’ятай: тебе обов’язково знайдуть і допоможуть вибратися.

Урок домашньої фізики

У школі фізику за традицією починають вивчати з механіки. Ось і цей урок теж почнеться з механіки, але тільки не зі шкільної. У школі вчать вирішувати завдання за ідеальних умов, які дозволяють не враховувати, наприклад, опір повітря при падінні якогось дуже легкого предмета з досить великої висоти. Втім, якщо взяти татів молоток і випадково упустити його собі на ногу, опір повітря теж можна не враховувати. Звичайно, краще не упускати молоток на ногу. А як від цього вберегтися?

Молоток – хоча б один! – Є практично в кожному будинку. Викрутка, стамеска, пилка, пасатижі, кліщі, цвяхи, дриль тощо – це, як правило, «татові речі». Ще є «мамині речі»: спиці, голки, швейна машинка, а також різноманітне кухонне приладдя, наприклад, ручна м’ясорубка.
Усі ці інструменти і пристосування необхідні. І небезпечні, якщо поводитися з ними неакуратно. Тому головне правило всього одне: ніколи не брати татові і мамині речі без дозволу. І додаток до цього правила: краще взагалі не брати їх, коли нікого з дорослих немає вдома. Звичайно, можна довго перераховувати, що можна і чого не можна робити. Скажімо, не можна залишати інструменти де попало, тому що найчастіше на ногу падає молоток, забутий на стільці або тумбочці. Потрібно стежити, щоб пришитий поспіхом ґудзик не «обернувся» кинутою на дивані голкою, на яку сам же потім і сядеш. Усі ці правила, безсумнівно, тобі відомі.
З кожним роком механічних інструментів стає менше, ручний дриль і швейна машинка замінюються сучасними, електричними. Тому основною темою уроку домашньої фізики буде, звичайно ж, електрика.
Електричний струм небезпечний. Добре відомий вислів «вдарило струмом» – відразу стає зрозуміло, що це боляче. І ще шкідливо: якщо через людське тіло проходить сильний електричний струм, то у людини починаються судоми, йому стає важко дихати, в деяких випадках може зупинитися серце. При цьому буває, що електрика як би «тримає» людину, не даючи  розірвати контакт з джерелом струму. Електрострум має ще і теплову дію і може викликати на шкірі сильні опіки. Крім того, причинами приблизно четвертої частини всіх пожеж в наших будинках є несправні електричні прилади.
Складно перерахувати всі електроприлади, якими зараз користуються в кожній хаті – занадто довгий буде список. Тому розділимо їх на два види: прилади на батарейках або акумуляторах і прилади, що працюють від електричної мережі.
До перших відносяться аудіоплеєри, мобільні телефони, ліхтарики, цифрові відео, фотокамери та інші переносні прилади. Їх час від часу треба заряджати від електромережі, але через перехідник-трансформатор. Або ж міняти батарейки. Виняток становлять звичайні радіоприймачі, які працюють від спеціальної радіорозетки, а також звичайні телефонні апарати. Ці прилади не є небезпечними – електричний струм в них дуже слабкий.
Мережеві електроприлади – це ті, які працюють від електромережі з напругою 220 вольт: телевізор і холодильник, праска і комп’ютер, музичний центр і пральна машина, кухонний комбайн і електричні лампочки в люстрах, торшерах і бра і так далі. Всіма цими приладами люди користуються щодня і часом забувають про обережність. Тому потрібно завжди пам’ятати

ПРАВИЛА ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ В ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ:

Вчасно відключай споживачі електричного струму від мережі. Постійно працювати може тільки холодильник. Пам’ятай, що просто «клацнути» вимикачем недостатньо. Телевізор, комп’ютер, музичний центр нерідко залишають в «режимі очікування» – начебто прилад вимкнений, але на панелі світиться маленький індикатор. При цьому багато вузлів приладу знаходяться під напругою. Перед сном або йдучи з дому такі прилади потрібно обов’язково відключити від мережі.
Не можна включати в одну розетку багато електричних приладів. При занадто високому навантаженні ізоляція прихованих в стіні електричних проводів може порушитися, що призведе до короткого замикання та пожежі.
Не користуйся електроприладами з пошкодженою ізоляцією.
При відмові пристрою, негайно вимкни його і вийми «вилку» з розетки.
Не накривай торшери та настільні лампи газетами або тканиною, щоб зробити з лампи «нічник», – тканина, особливо синтетична, або папір можуть спалахнути.
Нагрівальні прилади – праска, камін, чайник – повинні стояти на підставках з негорючих матеріалів, що не проводять електричний струм. Електричну праску та інші нагрівальні прилади не можна прибирати, поки він повністю не охолоне.
Не торкайся до електричних розеток і працюючим електроприладів мокрими руками. Зокрема, це стосується фена для сушіння волосся, яким зазвичай користуються у ванній кімнаті.
Ніколи не намагайся самостійно усунути несправність в електроприладі.
Перегорілі лампочки в люстрі, настільній лампі, торшери міняй, вимкнувши освітлювальний прилад. Запах палаючого пластику може означати, що почала плавитися ізоляція. В цьому випадку потрібно негайно вимкнути всі електроприлади і лампочки. Обережно поторкай розетки – не гарячі вони. Якщо кришка розетки нагрілася, більше не використовуй її, поки дорослі не встановлять причину нагрівання.
Іноді несправність електроприладу призводить до короткого замикання. У таких випадках світло в будинку гасне, інші прилади відключаються. Якщо в цей момент в будинку немає дорослих, звернися за допомогою до сусідів. Не роби нічого самостійно – ураження електричним струмом дуже небезпечне і в деяких випадках може привести до смерті.

Ялинка, засвітись!

Новий рік – найвеселіше,  довгоочікуване свято. Традиційно напередодні Нового року в будинках і квартирах наряджають ялинки, готують один одному подарунки і привітання, з нетерпінням чекаючи привітання Президента України.
У цей же  час, в новорічну ніч несуть чергування пожежні розрахунки і бригади швидкої допомоги. Новий рік для них – гаряча пора.
Жоден Новий рік в Україні не обходиться без пожеж, а в останні роки – і без травм, викликаних застосуванням неякісних піротехнічних виробів. Вата під ялинками горить, палаючі петарди вибухають прямо в руках або летять зовсім не туди, куди б ви хотіли – наприклад, у відкриту кватирку чужої квартири. Думаєте, такого не може бути? Ще й як може! Кілька років тому в Київі був такий випадок: сидів собі 78-річний дідусь, дивився телевізор, нікого не чіпав … і раптом у кватирку влетіла петарда. Дідусь потрапив до лікарні з опіками дихальних шляхів, а пожежникам довелося рятувати його охоплену вогнем квартиру.
Що ж тепер робити? Новий рік не зустрічати?
Ні в якому разі! Не треба нічого скасовувати і забороняти! Але щоб Новорічні свята нічим не були затьмарені, необхідно пам’ятати … Ні, не пам’ятати, а дотримуватись правил пожежної безпеки.

Ялинка

Ялинку потрібно встановити таким чином, щоб вона не заважала вільно ходити по кімнаті і не затуляла двері, що ведуть в інші кімнати. І, що найголовніше, стояла б подалі від батарей опалення. Верхівка ялинки не повинна упиратися в стелю. Не можна прикрашати ялинку іграшками, які легко спалахують, обкладати підставку під ялинкою звичайною ватою, прикрашати дерево палаючими свічками.
Ці правила стосуються як до справжніх ялинок, так і до штучних, пластиковим. До речі, при горінні штучної ялинки виділяються дуже шкідливі речовини. А крапелька палаючого пластику, потрапивши на шкіру, залишить опік глибший, ніж справжній розпечений вуглинку.
Після свят ялинку слід якомога швидше розібрати. Штучну прибрати до наступного свята, а справжню винести з дому – висохла хвоя спалахує легко і швидко.

Гірлянди

Електричні гірлянди теж можуть стати причиною пожежі або ураження людини електричним струмом.
Гірлянда безпечна, якщо пройшла сертифікацію і під час зберігання на складі магазину не була зіпсована. В Україні гірлянди на заводах проходять суворий контроль.
Буває, що гірлянда служить впродовж багатьох років. У цьому випадку треба упевнитися, що вона справна. Дуже багато новорічних пожеж трапляється через коротке замикання.
Перед тим, як повісити на ялинку гірлянду, потрібно обов’язково її перевірити. У першу чергу, необхідно звернути увагу на оболонку проводів, – тобто, ізоляцію. Вона повинна бути монолітною, без розривів і пошкоджень, особливо в місцях приєднання лампочок. Але просто включити і відразу ж відключити гірлянду недостатньо: за нею необхідно поспостерігати хоча б 10-15 хвилин. Якщо ти відчув запах паленої ізоляції, зауважив іскріння або виявив, що проводи сильно нагріваються або плавляться, користуватися такою гірляндою можна.

Піротехнічні іграшки

Яке новорічне свято обходиться без бенгальських вогнів, феєрверків, вертушок, петард! Перед Новим роком усі прилавки завалені піротехнічними іграшками. На жаль, нерідко їх якість залишає бажати кращого. Тому необхідно пам’ятати, що застосування піротехнічних іграшок може привести не тільки до пожежі, але і до серйозних травм. Опіки від піротехнічних іграшок бувають настільки глибокими, що доводиться робити операцію з пересадки шкіри. Нерідко трапляється, що хлопці позбавляються кінцівок, в основному пальців рук.

Буває, що петарди вибухають прямо в кишені. Вибухова речовина в деяких піротехнічних виробах самозаймається вже при температурі 37 градусів.
Щоб запобігти нещасному випадку, необхідно суворо дотримуватися правил користування піротехнічними виробами. Не варто купувати їх на оптових ринках, в підземних переходах або електропоїздах. Не можна використовувати іграшки з пошкодженим корпусом або гнітом. Крім того, неприпустимо:

– Використовувати піротехнічні іграшки в житлових приміщеннях – квартирах або на балконах, під низькими навісами і кронами дерев
– Носити такі вироби в кишенях
– Направляти ракети і петарди на людей
– Підходити ближче, ніж на 15 метрів до запаленим феєрверків
– Кидати петарди під ноги
– Підпалювати гніт, тримаючи його біля себе
– Використовувати піротехніку при сильному вітрі.
А ще варто ставитися до цих правил відповідально і серйозно. І ні в якому разі не забувати найголовніше правило: користуватися піротехнічними іграшками можна тільки в присутності дорослих і з їх дозволу.

А за вікнами темно

Пізня осінь і початок зими – найтемніший час року. Затримаєшся в школі або зайдеш “буквально на хвилинку” до приятеля або подружки – і не помітиш, як за вікнами почне темніти. І ось уже пора додому, а йти одному в темряві боязно. А може бути, і не боязно, але хіба мало що трапиться? Як бути?
Якщо є така можливість – подзвони і попроси, щоб хто-небудь з дорослих тебе зустрів. Обов’язково скажи, яким шляхом ти збираєшся йти. І пам’ятай, що найкоротший шлях – зовсім не обов’язково найближчий і безпечний.
На вулиці старайся триматися освітлених і людних місць. Іди по вулиці з ліхтарями, де є магазини, зупинки автобусів і тролейбусів, платні автостоянки, майданчики для вигулу собак.

Якщо тобі здасться, що хтось за тобою йде, без паніки і не біжи. Швидше за все, це йдуть не за тобою, а просто вам по дорозі. Не будь недовірливим – будь пильним. До речі, можна схитрувати: уповільнити крок і дати підозрілій людині тебе обігнати. У крайньому випадку, зайди в будь-який магазин, банк, на пошту – в будь-яке місце, де є люди.
Побачивши галасливу компанію, постарайся обійти її стороною або перейти на інший бік вулиці.
Підійшовши до будинку, не заходь в під’їзд і, тим більше, в ліфт разом з незнайомою людиною.
А якщо все-таки це трапилося. Що робити? Кричати! Як можна голосніше. Бігти до людей, до світла.
І пам’ятати: боятися і кликати на допомогу, коли страшно, – це не соромно.

Не забудьте вимкнути праску!

Чи можна в наш час жити без телевізора, холодильника, пральної машини, електропраски, комп’ютера або без електричного світла?
Взагалі-то можна. Тільки це дуже-дуже незручно. Особливо погано без холодильника. Морозної зими ще можна зберегти продукти на балконі або за вікном, а ось влітку …
Ми звикли до побутових електроприладів. Так звикли, що вже не уявляємо, як без них обійтися. І часом забуваємо, що всі вони потенційно небезпечні.
Найбезпечніші – холодильники і автоматичні пральні машини, електричні чайники, мікрохвильові печі. Якщо щось не так – вони відключаються автоматично. Ще практично безпечні аудіомагнітофони і музичні центри. Абсолютно безпечні всі прилади, які працюють на батарейках – плеєри, ліхтарики, іграшки.
Більш небезпечні телевізори, комп’ютери, електрокаміни, електропраски, електроплити та освітлювальні прилади. Про нагрівальний прилад – плиту або праску – можна обпектися. Телевізор може вибухнути, хоча ймовірність такого події вкрай мала – один шанс з мільйона або навіть менше. Найнебезпечніші – ті, які ти включаєш і вимикаєш сам і які не розраховані на тривалий час безперервної роботи. Це  фени, деякі кухонні комбайни, кип’ятильники. Нарешті, електропроводка теж небезпечна. Чому? Та тому, що електричний струм – небезпечна штука. Стоп-стоп! Електричний струм – зовсім не штука. Але що ж це таке? А ось про це ми писати  і не будемо! Про електрику і електричний струм тобі розкажуть в школі на уроках фізики. Однак фізика починається в 7 класі, а електроприладами ти починаєш самостійно користуватися набагато раніше. Як бути? А ось як:
ПАМ’ЯТАТИ ОСНОВНІ ПРАВИЛА РОБОТИ З ЕЛЕКТРОПОБУТОВИМИ ПРИЛАДАМИ:
Закінчивши користуватися будь-яким електроприладом, обов’язково вимкни його і відключи від мережі. Виняток становить холодильник.
Якщо прилад нагрівальний – праска, камін – не прибирай його, поки він повністю не охолоне.
Перегрівся прилад – відключи, дай йому охолонути і тільки тоді включай знову.
При відмові пристрою, негайно вимкни його і вийми «вилку» з розетки.
Ніколи не намагайся самостійно усунути несправність в електроприладі.
Якщо тобі потрібно змінити лампочку, спочатку вимкни освітлювальний прилад (люстру, торшер), акуратно вигвинтивши з патрона стару лампочку і заміни її новою. Тільки після цього можна включити світло.
Не чіпай екрани включеного телевізора або комп’ютера. На екрані може зібратися статичний електричний заряд, і тоді тебе вдарить струмом.
При пошкодженні проводки ніколи не чіпай оголені дроти. Навіть якщо ти впевнений, що електрику відключено.
Не включай в одну розетку багато електричних приладів.

Несправний прилад або пошкоджена проводка можуть викликати пожежу. Якщо раптом загорівся сам прилад або електричний шнур, ні в якому разі не заливай вогонь водою. Спершу відключи прилад від електромережі, а потім закидай вогонь землею з квіткових горщиків.

Якщо ти відчув запах палаючого пластику, це може означати, що почала плавитися ізоляція. У такому випадку негайно вимкни всі електроприлади і лампочки. Обережно поторкай розетки – не гарячі вони. Якщо кришка розетки нагрілася, більше не використовуй її, поки дорослі не встановлять причину нагрівання.

Іноді несправність електроприладу призводить до короткого замикання. У таких випадках світло в будинку гасне, інші прилади відключаються. І як бути? А ніяк. Якщо в цей момент в будинку немає дорослих, звернися за допомогою до сусідів. Але не роби нічого самостійно – ураження електричним струмом дуже небезпечно і в деяких випадках може привести до смерті.

Не буває диму без вогню

Ніхто з дітей не влаштовує пожежу спеціально. Це завжди буває наслідком необережного поводження з вогнем – з сірниками, свічками і запальничками, газовою плитою – або ж з електроприладами. Наприклад, м’які меблі можуть спалахнути, якщо впритул до них стоїть обігрівач зі спіраллю, захищеною тільки гратами. Спалахнути може тканина на якій стоїть  праска.

Якщо ти мимоволі влаштував в будинку пожежу, а дорослих немає, то, як правило, невелике полум’я можна погасити самостійно. Якщо загорілася від полум’я плити кухонна фіранка, то її можна швидко зірвати і затоптати, попередньо вимкнувши газ. Крісло, що зайнялося від обігрівача,  можна залити водою або збити полум’я мокрим рушником. Ось тільки палаючі електроприлади заливати водою не можна – їх закидають землею з квіткових горщиків, піском з котячих туалетів.
Якщо почалася пожежа – відразу викликай пожежних по телефону “101”, йдучи з квартири, прикрий за собою вхідні двері, щоб не допустити поширення диму. Розкажи сусідам про те, що почалася пожежа. Буває, що сидиш ти вдома, спокійно займаєшся своїми справами і раптом починаєш відчувати запах диму. Перевіряєш всі кімнати – нічого не горить. А запах диму продовжує поширюватися. Що б це значить? Перш за все вигляни у вікно. Може бути, просто горить сміття на вулиці. Однак цілком можливо, що пожежа сталася у когось із сусідів. Вийди на сходову клітку і подивися. Переконавшись, що у сусідів щось горить, терміново виклич пожежних, повідом точну адресу, своє прізвище, найбільш зручний маршрут для під’їзду до будинку. Якщо пожежа сталася поверхом вище або на твоїй сходовій клітці, найрозумніше буде покинути квартиру. Якщо ж осередок займання знаходиться поверхом (або декількома) нижче, і на сходах сильне задимлення, що не спускайся вниз по сходах і не намагайся скористатися ліфтом: при пожежі ліфт відключається. Вернись у свою квартиру і постарайся запобігти потраплянню в кімнати диму. Для цього розірвані на смужки мокрі ганчірки заправ в щілини між дверима і косяком. Потім закрий всі наявні в квартирі витяжні вентиляційні отвори складеною ковдрою або подушками. Закрий всі кватирки. Дим завжди піднімається догори. Тому сядь на підлогу і дихай через мокрий рушник. Чи не панікуй і спокійно чекай приїзду пожежників.

Пожежа в ліфті

Пожежа в ліфті найчастіше трапляється через недбалість, яку сміливо можна назвати злочинною: непогашені сірники і недопалки цигарок, кинуті на підлогу або в шахту ліфта. Інша причина – коротке замикання електропроводки. Втім, якщо пожежа почалася, у тебе не залишиться часу роздумувати про його причини, потрібно буде діяти швидко і грамотно. Тому що пожежа в ліфті – це дуже-дуже страшно, особливо якщо ти якраз в цей час перебуваєш в кабіні. Адже поки ліфт не зупиниться, і двері не відчиняться, дітися з кабіни нікуди. Зовсім нікуди! Але зате в кожному ліфті є кнопка виклику диспетчера, і перше, що потрібно зробити, – це натиснути її і попросити про допомогу.
Запам’ятай: при перших же ознаках пожежі, навіть при появі легкого димку в кабіні або шахті ліфта негайно повідом про це диспетчеру.
Якщо ліфт рухається, ти не зупиняй його сам, а дочекайся зупинки. Вийшовши з кабіни, помісти між дверей перший-ліпший під руку предмет, щоб ніхто не зміг викликати ліфт знову і опинитися в пастці. Підійде книжка, парасолька, сумка – що завгодно, лише б двері не зачинилися повністю.
Якщо у тебе є хоча б найменша підозра, що в кабіні або в шахті ліфта починається пожежа, ні в якому разі не входь в кабіну, так як вона може мимоволі почати рухатися. Кабіна знаходиться під напругою, тому небезпечно гасити вогонь водою – використовуй щільну суху тканину, вуглекислотний або порошковий вогнегасник, сухий пісок.

Якщо через коротке замикання проводів ліфт зупинився між поверхами, а пожежа почалася в шахті і загасити її неможливо – голосно кричи, стукай по стінах кабіни, клич на допомогу. Спробуй парасолькою, ключами або іншим предметом розсунути автоматичні двері ліфта і вибратися назовні, покликавши на допомогу сусідів. У ліфтах з неавтоматичними дверима можна (відкривши внутрішні двері) натиснути на важіль з роликом у зовнішній двері поверху і відкрити її зсередини. Будь дуже обережний при виході з ліфта: не впади в шахту.
Якщо вийти з ліфта не вдається, то до прибуття допомоги закрий ніс і рот носовою хусткою або рукавом одягу, змоченими водою, газованою водою, молоком.

Пожежа в квартирі

Пожежа – найпоширеніше лихо. Підраховано, що в нашій країні в середньому одна пожежа відбувається раз в дві хвилини. І кожну годину у вогні гинуть дві або три людини і ще один або двоє отримують травми.
Більшість пожеж відбуваються в квартирах. Причина багатьох з них – дитячі пустощі з вогнем. Звідси головне правило, якого треба дотримуватися завжди і всюди: ніколи не грай з вогнем, не дозволяй грати з ним іншим дітям. Якщо ж пожежа все-таки трапилася, то залишитися неушкодженим тобі допоможуть.

ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ:

Відчувши в квартирі запах диму, як можна швидше знайди його джерело. Щільно закрий всі двері, вікна і кватирки. Якщо запах диму більше не відчувається, можливо, він проник в будинок через вікно або двері. Подивися, чи немає диму на сходовій клітці. Про всяк випадок перевірувсю квартиру, включаючи балкон – краще перестрахуватися, ніж прогледіти початок пожежі.
Якщо в твоїй квартирі щось загорілося, а ти не знаєш, як це швидко загасити – не ризикуй життям, терміново покинь квартиру і виклич пожежних по телефону «101». Перекрийте газ і допоможіть вийти з небезпечної зони маленьким дітям і людям похилого віку. Пам’ятай, що дим небезпечніше вогню. Від густого диму неможливо захиститися, навіть дихаючи через вологу ганчірку. А продуктами горіння деяких матеріалів можна отруїтися. Подзвони в пожежну охорону. Найкраще зробити це від сусідів або по мобільному телефону.

Розкажи черговому диспетчеру:
свою точну адресу, де відбувається пожежа (квартира, двір, гараж, балкон)
що горить (меблі, електроприлад) швидко і точно відповідайна всі питання диспетчера, можливо, буде потрібно уточнити, на якому поверсі ти живеш, чи замикаються  двері в під’їзді на кодовий замок, скільки всього поверхів у будинку, як швидше до нього під’їхати і т.д.
Залишаючи квартиру в разі пожежі:
– щільно закрий за собою всі двері
– не затримуйся в квартирі, збираючи речі
– по можливості вимкни всі електроприлади і світло, відключи електрику на щитку, розташованому на сходовому майданчику
– попередь сусідів
– спускайся по сходах, не користуйся ліфтом
– чекай приїзду пожежних біля будинку.
Коли пожежники прийдуть, повідом їм:
– як тебе звати – дорослі повинні знати, що ти встиг покинути палаюче приміщення
– про сусідів, які можуть залишатися в інших квартирах.

Невелику пожежу, що почалася на твоїх очах, часто можна загасити самостійно. І не тільки можна, а й потрібно, поки з маленького вогнища вона не перетворилася на велику пожежу.
Добре, коли в будинку є вогнегасник і ти вмієш ним користуватися. Користуватися вогнегасником потрібно тільки в перші хвилини пожежі, коли вогнище загоряння невелике. На жаль, в більшості квартир вогнегасників немає. Тому потрібно точно знати, що і чим можна або не можна загасити.
Палаюче сміття в сміттєвому відрі найпростіше залити водою. Кухонну прихватку, фіранку або рушник можна кинути в раковину і теж залити водою. Спалахнуло масло на сковорідці – швидко закрий сковорідку кришкою. Водою палаюче масло заливати не можна, тому що гарячі масляні бризки полетять в усі сторони і обпалять тобі руки і обличчя.
При появі запаху палаючої ізоляції негайно вимкни світло і всі електроприлади, знеструмивши квартиру і повідом про це дорослим. Гарячі електричні прилади спочатку відключи від мережі і пам’ятай, що заливати водою їх не можна. Найкраще закидати їх піском, пральним порошком, землею з горщиків з квітами, в крайньому випадку, накрити щільною тканиною (не синтетичною, яка від сильного нагріву може почати плавитися або горіти), щоб перекрити доступ повітря. Може трапитися так, що пожежа почнеться на балконі – наприклад, від  непогашеного недопалока. Треба спробувати загасити вогонь водою або будь-якими іншими підручними засобами, оскільки вогонь в таких випадках швидко перекидається на квартири верхніх поверхів. Якщо ж ти бачиш, що не можеш самостійно впоратися з вогнем, то закрий балконні двері, покинь квартиру і обов’язково виклич пожежних по телефону «101».

ЩОБ НІКОЛИ НЕ ПОТРАПЛЯТИ У СКЛАДНІ ДОРОЖНІ СИТУАЦІЇ, ТРЕБА ЗНАТИ І ВИКОНУВАТИ ПРАВИЛА РУХУ!

ПЕРЕХОДИТИ ВУЛИЦЮ ПОТРІБНО ТІЛЬКИ НА ЗЕЛЕНИЙ СИГНАЛ СВІТЛОФОРА!

ГРА ПОБЛИЗУ ПРОЇЖДЖОЇ  ЧАСТИНИ ВУЛИЦІ НЕБЕЗПЕЧНА!

ПРИ ПЕРЕХОДІ ВУЛИЦІ БУДЬТЕ УВАЖНІ!

ПЕРЕХОДЬТЕ ВУЛИЦЮ ТІЛЬКИ В МІСЦЯХ, ЗАЗНАЧЕНИХ ДЛЯ ПЕРЕХОДУ!

 

Читайте також: 

Правила дорожнього руху для велосипедистів

Правила поведінки громадян на залізничному транспорті

Поведінка в надзвичайних ситуаціях

Дії при виявленні вибухонебезпечних предметів

Поведінка при вірусних захворюваннях

Дії населення при загрозі виникнення бойових дій

Дії при проведенні евакуації

Екстрена валізка

Мої безпечні зимові канікули

Оповіщення у надзвичайних ситуаціях

Пам’ятка щодо дій населення при захопленні у заручники

Увага небезпека! Каракурт!

Якщо пожежа застала вас у приміщені